Krūtų implantai – šansas kiekvienai moteriai pakeisti ne tik savo kūno formas, bet ir santykį su savo moteriškumu ir pasitikėjimu savimi. Nors krūtų didinimas implantais – operacija, plastinės chirurgijos pasaulyje įsitvirtinusi jau dešimtmečius, kartais vis dar kyla klausimų: ar tai vis dar plačiai taikoma technika? Atsakymas paprastas – ši operacija ir šiandien išlieka populiariausia tarp moterų, pasirenkančių plastinę chirurgiją savo kūno pokyčiams.
Apie tokį pokytį svarstote ir jūs? Šiame straipsnyje, kurį papildo ir plastikos chirurgo K. Maslausko įžvalgos, rasite viską, ką žinoti svarbiausia: nuo galimybių ir implantų tipų iki kainos bei realybės po operacijos.
Trumpai
Kada krūtų implantai – geriausias pasirinkimas?
Krūtų didinimas implantais paprastai rekomenduojamas šiais atvejais:
- Kai pacientė natūraliai turi labai mažą krūtinę (hipoplaziją), o riebalinio audinio tam, kad būtų atliktas krūtų didinimas riebalais, trūksta. Tokiu atveju vienintelis efektyvus būdas pasiekti matomą pokytį – krūtų implantai.
- Kai tikslas – ryškesnis, apvalesnis, aiškesnės formos rezultatas, kurio vien tik riebalų persodinimu pasiekti nepavyktų.
- Jei pastebima ryški krūtų asimetrija. Kai viena krūtis yra gerokai didesnė ar žemesnė už kitą, krūtų implantai leidžia tiksliai subalansuoti krūtinės formą.
- Po nėštumo ar žindymo, kai krūtinė netenka tūrio, formos ir standumo. Krūtų implantai galėti padėti atstatyti formą, panašią į natūralią, buvusią iki gimdymo.
- Ženkliai pasikeitus svoriui: sumažėjus kūno masei, kinta ir krūtinė, jos forma gali pakisti, prarasti standumą.
- Susiduriant su įgimtais krūtų formos pakitimais – pavyzdžiui, tubulinėmis krūtimis.
- Atkuriamosios chirurgijos atvejais – po onkologinės operacijos ar traumos, kai siekiama sugrąžinti prarastą krūtinės apimtį ir proporcijas.
Kaip pasirinkti tinkamus implantus?
I. Pagal prekių ženklą
Kai pasirenkamas krūtinės didinimas implantais, vienas pirmųjų klausimų – kokio gamintojo krūtų implantai bus naudojami. Tiesa, priimdama šį sprendimą pacientė paprastai nelieka viena: visi plastikos chirurgai turi gerąją patirtį dirbdami su tam tikrų gamintojų produkcija, todėl jau konsultacijos metu pasiūlo konkretų ir pagrįstą pasirinkimą.
Šiandien vieni populiariausių – Motiva implantai. Plastikos chirurgas K. Maslauskas, atliekantis krūtų didinimo operacijas su būtent šio prekinio ženklo implantais, akcentuoja aukštą jų saugumo lygį: „Pagal šiuolaikinę statistiką, Motiva implantai kelia mažiausią kapsulinės kontraktūros riziką, taip pat mažiausią seromų (skysčių kaupimosi) riziką. Užsiregistravus jų tinklapyje po operacijos, kapsulinės kontraktūros ar plyšimo atveju, Motiva ne tik suteikia kitą implantą, bet gali padengti ir operacijos kaštus.“
Be Motiva, kitų gydytojų dažnai pasirenkami ir Mentor implantai. Mentor implantai gaminami vienų iš ilgiausiai rinkoje veikiančių JAV gamintojų, pasižymintis stipria tarptautine reputacija. Taip pat dažnai dažniau naudojami ir Polytech krūtų implantai. Polytech krūtų implantai gaminami Vokietijoje, o ryškiausias jų išskirtinumas – poliuretano danga.
II. Pagal formą
Ar krūtinė bus pakilesnė, vizualiai ryškesnė, ar natūralesnė, švelnesnių kontūrų, paprastai lemia tinkamai pasirinkta krūtų implantų forma. Pasiteiravus, kokios krūtų implantų formos yra populiariausios pacienčių tarpe, gydytojas K. Maslauskas išskiria tris – tai apvalūs krūtų implantai, ergonominiai implantai bei anatominiai implantai:
- Apvalūs krūtų implantai su standesniu geliu suteikia išraiškingesnę, labiau pakeltą krūtinės formą, dažnai siejamą su ryškesne dekoltė linija.
- Ergonominiai implantai taip pat apvalūs, tačiau minkštesnio gelio, todėl natūraliau krintantys.
- Lašo formos implantai (arba anatominiai implantai) suteikia vieną natūraliausių rezultatų. Lašo formos implantai pasižymi tuštesne viršutine dalimi ir pilnesne apatine. Tai – savybės, priskiriamos ir natūralios krūtinės formai.
Galutinis sprendimas dažniausiai priimamas kartu su chirurgu atsižvelgus į audinių struktūrą, krūtinės bazinį plotį ir pageidaujamą rezultatą.



III. Pagal paviršiaus tekstūrą
- Lygūs krūtų implantai itin vertinami dėl mažesnio dirginimo pooperaciniu laikotarpiu, tačiau gali būti linkę judėti, ypač esant plonesniems audiniams.
- Tekstūriniai krūtų implantai priglunda geriau ir taip sumažina implantų rotacijos tikimybę, tačiau dėl retų, bet pastebimų ryšių su limfoma (BIA-ALCL), jie praktikoje naudojami ne taip dažnai.
IV. Pagal užpildą
Renkantis krūtų implantus, bene dažniausiai pasirenkami silikoniniai krūtų implantai. Silikoniniai krūtų implantai jau laikomi plastinės chirurgijos standartu dėl natūralaus pojūčio, stabilumo ir atsparumo. Net esant apvalkalo pažeidimui, silikono gelis neišbėga, todėl išorėje forma išlieka stabili.
Kai kurios pacientės vis dar domisi ir fiziologiniu tirpalu užpildytais implantais. Jie pasižymi šiek tiek paprastesne konstrukcija, kurios turinys organizme visiškai pasisavinamas plyšimo atveju, tačiau šie krūtų implantai dažniausiai suteikia mažiau natūralų pojūtį. Rinkoje egzistuoja ir retesni hidrogelio implantai. Jie pasižymi minkštumu, tačiau dėl mažesnės tyrimų bazės dažniausiai rekomenduojami tik specifiniais atvejais.
Visgi absoliučioje daugumoje operacijų galutinis sprendimas – silikoninis užpildas, tiek dėl estetikos, tiek dėl patikimumo.
Pjūvio tipai atliekant operaciją
- Po krūtimi – dažniausiai pasirenkamas pjūvis, po kurio susiformavęs randas pasislepia natūralioje krūties raukšlėje. Gijimas po tokio pjūvio paprastai būna greitas ir sklandus.
- Aplink spenelį – tokiu atveju pjūvis atliekamas palei areolės kraštą, kur oda susilieja su pigmentu. Tiesa, toks pjūvis gali turėti įtakos jautrumui ar žindymui.
- Implanto įvedimas per pažastį. Nors taikant tokį operacijos metodą randų ant krūtinės nelieka, pati operacija sudėtingesnė, o gijimo procesas – ilgesnis.
- Per bambą – dėl techninio sudėtingumo šiandien retai naudojamas metodas, taikomas beveik tik su fiziologiniu tirpalu užpildomiems implantams.




Jei atliekamas ne tik krūtinės didinimas implantais, bet ir krūtų pakėlimas, įprastai pjūviai būna sudėtingesni, o jų – neišvengiamai daugiau. Kaip pažymi K. Maslauskas, „tokios operacijos be papildomų randų atlikti neįmanoma“. Kombinuojant krūtinės didinimo ir pakėlimo operacijas, pjūvis dažniausiai atliekamas aplink areolę, vertikaliai žemyn ar po krūtimi – tai leidžia pakelti, performuoti ir didinti krūtį vienos operacijos metu.
Operacijos eiga nuo pasiruošimo iki rezultato
- Konsultacijos metu įvertinama krūtinės forma, audinių būklė, aptariami lūkesčiai, parenkami krūtų implantai. Prireikus atliekami papildomi tyrimai.
- Pasiruošimas. Pateikiami konkretūs nurodymai prieš operaciją (pvz., dėl mitybos, vaistų, specialios aprangos).
- Operacija. Trunka apie 1-1,5 val., atliekama bendrinėje nejautroje. Implantas įdedamas per numatytą pjūvį.
- Gijimas ir pooperacinis laikotarpis po krūtų didinimo. Pirmąją parą po krūtinės didinimo operacijos pacientė stebima klinikoje. Vėliau skiriami nuskausminamieji, nešiojama speciali liemenėlė. Po 1-2 sav. galima grįžti prie kasdienės veiklos, fizinis krūvis ribojamas apie 6 savaites. Galutinis rezultatas vertinamas po kelių mėnesių.
Krūtų didinimas – kaina ir tai, ką svarbu žinoti prieš operaciją
Svarstote apie krūtų didinimą implantais? Prieš priimant finalinį sprendimą svarbu susipažinti ne tik su operacijos kaina, bet ir jos atlikimo procesu, pooperacinėmis rekomendacijomis bei rezultatais, kurių galite tikėtis. Sužinokite daugiau ir pirmą žingsnį kūno pokyčių link ženkite užtikrintai!
Krūtų implantų šalinimas, keitimas ar komplikacijos – dažnas scenarijus?
Deja, tačiau krūtų implantų šalinimas ar keitimas nėra visiškai neišvengiamas. FDA ir Amerikos plastikos chirurgų draugijos (ASPS) duomenimis, maždaug 20 % moterų per 8-10 metų po pirmosios operacijos atlikimo reikalinga revizinė operacija. Tiesa, ši statistika apima tiek medicininius, tiek estetinius atvejus.
Dažniausios keitimo priežastys yra implanto plyšimas, kapsulinė kontraktūra (kai aplink implantą susiformuoja sukietėjęs audinys, galintis pakeisti formą ar sukelti diskomfortą), bei pakitę estetiniai lūkesčiai. Pastaroji priežastis vis dažnesnė – moterys keičia implantus ne dėl sveikatos problemų, bet dėl pasikeitusių norų ar kūno proporcijų. Taip pat retais atvejais krūtų implantai šalinami dėl BIA-ALCL (itin reta limfoma, susijusi su tekstūriniais implantais) arba įtariamos BII (angl. breast implant illness arba lietuviškai – krūtų implantų ligos).
Kas signalizuoja apie poreikį keisti implantus? Dažniausi požymiai – krūtinės tempimas, skausmas, formos pokyčiai, tirpimas ar spaudimo jausmas. Visgi, net ir nepatiriant šių simptomų, rekomenduojama reguliariai atlikti ultragarso tyrimus, leidžiančius laiku nustatyti tiek krūtų implantų keliamus pakitimus, tiek ir kitas galimas sveikatos problemas.
Krūtų didinimas implantų pagalba: kaina ir finansavimo galimybės
Kiek kainuoja krūtinės didinimas, kokia yra krūtinės implantų kaina – tai klausimai, dominantys kone kiekvieną šią operaciją svarstančią moterį. Lietuvoje tokios operacijos kaina įprastai svyruoja nuo 3500 iki 5000 eurų. Krūtų didinimo kaina priklauso nuo pasirinktos klinikos, chirurgo patirties ir naudojamų implantų. Didelę dalį sumos sudaro patys implantai – jų vertė priklauso nuo gamintojo, formos, paviršiaus tipo ir garantinių sąlygų.
Verta žinoti, kad kai kuriais atvejais – pavyzdžiui, po onkologinės ligos ar įgimtų krūtinės deformacijų, krūtų implantai gali būti kompensuojami valstybės lėšomis. Tokius atvejus vertina gydytojų konsiliumas, o sprendimą priima teritorinės ligonių kasos. Plačiau apie galimybę gauti kompensaciją šiai operacijai – Valstybinės ligonių kasos interneto svetainėje.
Dažniausi mitai apie krūtų implantus
Krūtų implantai padidina vėžio riziką. Tai – netiesa. Nors labai retais atvejais gali būti siejamas ryšys tarp tam tikrų implantų ir BIA-ALCL – retos imuninės sistemos limfomos – ši liga nėra krūties vėžys. Dažniausiai BIA-ALCL susijęs su tekstūrinio paviršiaus implantais. Naujais duomenimis, ši liga nustatoma maždaug 1 iš 2 969 moterų, turinčių krūtų implantus, ir 1 iš 355 pacienčių, turinčių tekstūrinius implantus po rekonstrukcijos. Apie 80 % atvejų liga nustatoma ankstyvose stadijose, kai gydymas dažniausiai apsiriboja implanto, kapsulės ir limfmazgių pašalinimu. Svarbu paminėti, kad būtent tekstūriniai implantai šiandieninėje praktikoje naudojami vis rečiau, todėl rizika dar labiau sumažėja.
Turint implantus negalima žindyti. Dauguma moterų net ir turėdamos krūtų implantus sėkmingai žindo. Gydytojas K. Maslauskas aiškina: „Jei atliekamas tik krūtų didinimas, tai įtakos maitinimui nedaro, bet jeigu reikalingas ir krūtų pakėlimas, kyla rizika, kad nebegalėsite maitinti krūtimi.“ Taip yra todėl, nes krūtų pakėlimo metu pjūvis atliekamas per areolę, kuomet gali būti pažeidžiami pieno latakai.
Po operacijos lieka dideli randai. Pasirinktos pjūvio vietos (po krūtimi ar aplink areolę) dažnai leidžia randams pasislėpti natūraliose linijose. Be to, K. Maslauskas pabrėžia: „Randai paprastai po krūtų didinimo būna nedidukai, jie išblykšta per maždaug pusmetį. Tam, kad paskatintume patį rando subrendimą, galima naudoti silikono pleistrus arba silikono tepalą <…>, taip randai tampa blyškesni, minkštesni.“
Krūtų implantai visada atrodo nenatūraliai. Šiuolaikiniai implantai, ypač ergonominiai ar lašo formos, yra sukurti imituoti natūralų krūties kritimą, judesį ir apimtį. Tinkamai parinktas, natūralaus dydžio implantas leidžia pasiekti natūralų, subalansuotą rezultatą.
Liko neatsakytų klausimų?
Kviečiame susipažinti su mūsų parengtu išsamiu gidu apie krūtų didinimą – jame plačiau aptariame ne tik krūtų implantų, bet ir krūtų didinimo riebalais operacijos niuansus, o taip pat – pasiruošimo, gijimo ir kitus dažnai kylančius klausimus.